Sık Sorulan Sorular
 
  SKYSUN ısıtma sisteminin kurulum maliyeti
  nedir?
  İşletme Masrafları Nedir?
  Montaj ne kadar sürmektedir?
  Montajı kendimiz yapabilir miyiz?
  Güvenli midir?
  SKYSUN’ı hangi tür zeminler altına
  döşeyebiliriz?
  Malzeme ömrü ve Garanti koşulları nedir?
  Nerelere uygulanabilir?
  Ne kadar akım çekmektedir?
  SKYSUN kim tarafından üretilmektedir?
  SKYSUN ne zamandır pazarda?
  Isınması ne kadar sürmektedir?
 

SKYSUN ısıtma sistemi tek başına bir evi
  ısıtabilmekte midir?

  Toplam montaj kalınlığı nedir?
  Nasıl bir zemin hazırlığı gerekmektedir?
  Nasıl bir elektrik altyapı hazırlığı
  gerekmektedir?
  Montaj tamamlandıktan hemen sonra üst
  kaplamanın montajına geçilebilir mi?
  Kaç tip SKYSUN fiber karbon ısıma folyosu
  bulunmaktadır?
  Kablolu elektrikli yerden ısıtma
  sistemlerinden başlıca farklılığı nedir?
  Güneş ya da rüzgar enerjisi ile
  çalışabilmekte midir?
  Sıcaklık kontrolü nasıl yapılmaktadır?
   
   
   
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
  SKYSUN® ısıtma sisteminin kurulum maliyeti nedir?
  Kurulum maliyeti, sistemin nereye, hangi bölgede ve ne miktarda döşenmesi ile doğrudan ilgilidir. SKYSUN yerden ısıtma sisteminin monte edildiği her bir “bölge” (oda, mahal, vs.), bağımsız olarak SIEMENS RDE20.1 oda termostatı ile kontrol edilebilmektedir. Zemin sıcaklığı,  SIEMENS QAH11 sıcaklık sensörü vasıtası ile kontrol edilmektedir. Dolayısıyla zemin sıcaklığı her zaman kontrol altında tutulmaktadır. Dijital ekranlı oda termostatı haftalık olarak programlanabilmektedir. Bu da sistemin en etkin şekilde kullanılmasına olanak sağlamaktadır. Oda termostatının Türkçe kullanma talimanıtını buradan indirebilirsiniz. Diğer geleneksel ısıtma sistemlerinde her mahalin sıcaklık ve süre olarak bağımsız kontrolü mümkün değildir. Bu, SKYSUN ısıtma sisteminin en önemli özelliklerinden biridir.
Kurulum maliyeti normal radyatörlü, kombili kalorifer sistemine yakındır. Ancak unutulmamalıdır ki bu bir yerden ısıtma sistemidir ve her türlü yerden ısıtma sisteminden ucuzdur.

Isıtma sistemi maliyeti hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için lütfen bizimle irtibata geçiniz.

  Sayfa başına dön
 
  İşletme Masrafları Nedir?
  İşletme masrafları doğrudan ısıtma sisteminin çalıştığı sure ile doğru orantılıdır. Malzeme çok hızlı bir şekilde çalışma sıcaklığın ulaşmaktadır. Isıtıcı folyonun %100’ünün aynı sıcaklıkta çalışmasından dolayı, ısı neredeyse kayıpsız üst tabakaya iletilmektedir. Zemin sıcaklığı ile SKYSUN’ın sıcaklığı aynı olduğundan dolayı, sistem çok kısa süreler çalışmaktadır. Örnek olarak zemin sıcaklığı 29 oC’ye ayarlandığı taktirde, sıcaklık 28 oC’nin altına düştüğü anda oda termostatı sisteme elektrik verip zeminin sadece 1 (bir) derece ısınmasını sağlayacaktır. Normal koşullar altında sistem 10 dakikada aralıklarla 1-1,5 dakika çalışmaktadır. Yalıtım şartları ne kadar iyi ise çalışma süresi o kadar azalacak, dolayısıyla sarfiyatlar düşecektir. Bunun dışında, kalorifer sisteminde başka herhangi bir işletme, bakım maliyeti olmamaktadır. İşletme maliyetleri için örnek hesaplamanın yapıldığı sayfaya bakınız.
  Sayfa başına dön
 
  Montaj ne kadar sürmektedir?
  Profesyonel ve sertifikalı montaj ekiplerimiz yaklaşık 100 m2’lik bir daireyi bir günde tamamlayabilmektedir.
  Sayfa başına dön
 
  Montajı kendimiz yapabilir miyiz?
  Normal koşullarda, elektrikli cihazların montajı ehil ve profesyonel ekipler tarafından yapılması doğru olacaktır. Garantinin geçerli olabilmesi ve standartlara uygun montaj için, sistem montajının SKYSUN yetkili montaj ekipleri tarafından yapılması doğru olacaktır.
  Sayfa başına dön
 
  Güvenli midir?
  SKYSUN elektrikli yerden ısıtma sistemi bir çok ülkede elektrikli yerden ısıtma standardı olarak kabul edilmiştir. Güvenlik standardını yükseltmek için SKYSUN’ın üzerine SK BRS ile kaplama yapılabilmektedir. Böylelikle sistem güvenliği en üst seviyeye çıkmaktadır.  
  Sayfa başına dön
 
  SKYSUN’ı hangi tür zeminler altına döşeyebiliriz?
  SKYSUN’ı, laminat, lamine, masif parke, seramik, mermer, halı gibi hemen hemen her türlü zemin altına uygulayabiliriz. Özel uygulamalar için detay çözümü, tarafımızdan ve bayilerimiz aracılığıyla yapılabilmektedir.
  Sayfa başına dön
 
  Malzeme ömrü ve Garanti koşulları nedir?
 

SKYSUN fiber karbon filmi (folyosu) %100 yüksek kaliteli termo plastik malzemeden üretilmiştir. Termo plastik malzemenin uzun ömürlü ve korozyon sorunu olmamasından dolayı, SKYSUN folyonun da malzeme ömrü oldukça yüksektir.

SKYSUN fiber karbon folyonun, sürekli açık halde, direnci (çalışma sıcaklığı) düşmeden minimum çalışma ömrü 30.000 saattir (üretici tarafından verilmiş değer). Bu da yaz-kış, gece-gündüz kullanımında yaklaşık 100 yıla karşı gelmektedir. Diğer elektrikli yerden ısıtma sistemlerinde direncin zamanla düşmesinden dolayı ömürleri oldukça kısadır.

Üretici tarafından verilmiş resmi garanti süresi 2 yıldır.

  Sayfa başına dön
 
  Nerelere uygulanabilir?
 

SKYSUN folyo çok yönlü kullanılabilen bir malzemedir. Dolayısıyla klasik yerden ısıtma sistemi olarak kullanılabildiği gibi, duvarlarda, tavanlarda alçıpan ya da betopan altına da kullanılabilir. Herhangi bir rezistans tel vs. bulunmadığından dolayı malzemede delikler açılabilir. Bu, ısıtma performansını düşürmemektedir. Ayrıca, asfalt veya beton altına ya da çatıya kar eritme amaçlı olarak inşa edilebilmektedir. Bunun dışında ısıtma ihtiyacı olan hemen her yerde kullanılma şansı vardır. Örnek olarak boru – silo çevrelerine sarılıp akışkanların belli sıcaklıkların altına düşmemesi sağlanabilmektedir.

Malzeme 240 Volta kadar hemen her voltajda çalışabilmektedir. Özellikle düşük voltajda (sıcaklıkta) ayna arkası kullanımda buğuyu önlemede çok verimli çalışmaktadır.

Düşük voltajlarda (12-24V) çalıştırma üzerine deneyler devam etmektedir. Böylelikle araba, kamyon, karavan ya da teknelerde kullanım konularında yakında yeni uygulamalar yapılabilecektir.

  Sayfa başına dön
 
  Ne kadar akım çekmektedir?
  Maksimum ısıtmada (sürekli çalışmada), 1 m2'si 0,9 amper akım çekmektedir.
  Sayfa başına dön
 
 

SKYSUN kim tarafından üretilmektedir?

 

SKYSUN fiber karbon ısıtma folyosu Güney Kore’nin en büyük gruplarından birisi tarafından üretilmekte olan patentli bir üründür.

  Sayfa başına dön
 
  SKYSUN ne zamandır pazarda?
  SKYSUN Kore pazarına 1994 yılında sunulmuştur. Zamanla üründe çok önemli geliştirmeler yapılmış ve dünya pazarında yaygınlaşması hızlanmıştır. SKYSUN 2007 yılının başından itibaren Türkiye’de satışa sunulmuştur.
  Sayfa başına dön
 
  Isınması ne kadar sürmektedir?
  Bu, SKYSUN’ın hangi tür zemin altına uygulandığına olarak değişmektedir. Laminat parke altına uygulamalarda, 5 ile 10 dakika arsında, halı altında, halı yoğunluğu ve kalınlığına bağlı olarak 5 ile 15 dakika arasında, şap üzerine uygulanmış seramik ve mermer uygulamalarında da yine şap ve üzerindeki malzeme kalınlığına bağlı olarak 20 ile 40 dakika arasında kullanım sıcaklığına ulaşacaktır. Bilindiği üzere katı cisimler ısıyı muhafaza ettiklerinden dolayı soğuma süresi de yaklaşık ısınma süresi kadar olacaktır.
  Sayfa başına dön
 
  SKYSUN ısıtma sistemi tek başına bir evi ısıtabilmekte midir?
  Bu büyük ölçüde eve bağlıdır. Aşırı ısı kayıpları olan ve aşırı soğuk bölgelerde bulunan tamamen yalıtımsız evlerde sıcaklığın istenilen derecelere gelmesi zor olacaktır. Fakat bu her türlü ısıtma sisteminde geçerlidir.  
  Sayfa başına dön
 
  Toplam montaj kalınlığı nedir?
  SKYSUN folyonun kalınlığı 0,5mm’dir. Folyonun altına en az 6mm kalınlığında ısı yalıtım levhası serilmelidir (daha uygunu 10mm). Isıtıcı folyonun üzerine de en az 100 mikron kalınlığında PE naylon serilmelidir.
  Sayfa başına dön
 
  Nasıl bir zemin hazırlığı gerekmektedir?
  SKYSUN hemen hemen her türlü zemine uygulanabilmektedir. Yüzeyin düzgün ve yıkıntı ve/veya deliklerden arındırılmış olması önemlidir. SKYSUN’ın yüzey düzeltme aracı değil, yerden ısıtma sistemi olduğu unutulmamalıdır.
  Sayfa başına dön
 
  Nasıl bir elektrik altyapı hazırlığı gerekmektedir?
  SKYSUN fiber karbon folyoları bir birine bağlamak için 2,5mm2’lik NYAF kablo gerekmektedir. Yapı elektrik altyapısı ile ilgili bizimle veya bayilerimizle temasa geçebilirsiniz.
  Sayfa başına dön
 
  Montaj tamamlandıktan hemen sonra üst kaplamanın montajına geçilebilir mi?
  Evet. Isıtma sistemi tamamlanır tamamlanmaz üst kaplamanın montajına geçilebilir.
  Sayfa başına dön
 
 

Kaç tip SKYSUN fiber karbon ısıma folyosu bulunmaktadır?

 

Üç tip ısıtma folyosu bulunmaktadır. Normal konut kullanımı için 45 oC’ye kadar ısınan standart tip, 85 oC’ye kadar ısınan orta kademe tipi ve levha şeklinde olan ve 120 oC’ye kadar ısınabilen yüksek kademe tipi.

  Sayfa başına dön
 
  Kablolu elektrikli yerden ısıtma sistemlerinden başlıca farklılığı nedir?
  SKYSUN’da, diğer elektrikli sistemlerde olduğu gibi ısıtıcı kablolar olmadığından dolayı yüzeyin tamamı ısınmaktadır. Kablolu sistemlerde ince doğrusal bir kablo öncelikle gömülü olduğu şapı (betonu) ısıtacaktır ve bu ısınma homojen olmayacaktır. Dolayısıyla ilk çalıştırma süresinin çok uzun olmasından dolayı sarfiyatlar yüksek olacaktır.

Halbuki SKYSUN’da yüzeyin tamamının ısınmasından ve ürünün doğrudan son kat kaplamanın altına monte edilmesinden dolayı ilk ısınma süresi çok kısa olmaktadır ve ısı homojen olarak yüzeye eşit olarak dağılmaktadır. Ayrıca ilave şaplara vs. gerek duyulmadan çok hızlı, hafif ve ucuz şekilde ısıtma sistemi kurulmuş olmaktadır.

Elektrik kablolu - sulu yerden ısıtma sistemi SKYSUN Yerden ısıtma sistemi (termal kamera)
  Sayfa başına dön
 
  Güneş ya da rüzgar enerjisi ile çalışabilmekte midir?
  Sistem doğrudan güneş enerjisi panellerine ya da rüzgar türbinlerine bağlanabilmektedir. SKYSUN bundan dolayı sıfır emisyon değerlerine sahip temiz bir ısınma sistemidir.   
  Sayfa başına dön
 
 

Sıcaklık kontrolü nasıl yapılmaktadır?

 

Sıcaklık, SIEMENS RDE serisi oda termostatı vasıtası ile kontrol edilmektedir. Oda termostatı 7 günlük programlanabilmektedir ve dijital göstergelidir.

  Sayfa başına dön